این مقاله نهم مجله آنلاین ایران جنوبگان است که از سایت ایران آنتارکتیک بصورت پادکست تقدیم شما میشود. من محمود قیم اشرفی هستم و در این سایت با مصاحبه و جمع آوری اطلاعات مربوط به جنوبگان نسبت به ترویج علوم جنوبگان تلاش میکنم و این اطلاعات را در اختیار علاقه مندان قرار میدهم.

در این مقاله مصاحبه ای داشتم با آقای دکتر حامد پورخرسندی که در زمستان 1398 سفری تحقیقاتی به جنوبگان داشته اند. ایشان از دانشمندان جوان کشور ما هستند که هم اکنون در دانشگاه بروکسل مشغول به کار هستند. سفر تحقیقاتی ایشان به نواحی داخلی قاره جنوبگان بسار حائز اهمیت است. حامد پورخرسندی دومین پژوهشگر ایرانی هستند که بعد از سفر آقای دکتر محمد رضا شکری به جنوبگان سفر کرده اند و به مدت طولانی در یک کمپ تحقیقاتی مشغول به مطالعه بودند. نصب پرچم ایران در یک فصل کامل در جنوبگان به واسطه حضور آقای دکتر حامد پورخرسندی باعث افتخار ایران و جامعه علمی ایران است.

در اولین مقاله که با نام آنتارکتیک چیست و آنتارکتیکا کجاست؟ در فروردین 98 نگارش کردم اشاره کردم که جنوبگان بهترین مکان برای جستجوی شهابسنگ است و از این رو مورد توجه زمین شناسان و علوم فضایی قرار دارد. در سخنرانی که در مرکز علوم وستاره شناسی تهران در آبان 98 داشتم هم این موضوع دوباره مطرح شد که مورد توجه قرار گرفت. شرح این سخنرانی وفایل صوتی و پاورپوینت این سخنرانی را در مقاله پنجم میتوانید مشاهده کنید.

پس از انشار مقاله پنجم، ایمیلی از آقای دکتر حامد پورخرسندی دریافت کردم ایشان به من گفتند اتفاقاً ایشان برنامه دارند که زمستان سال 98 در یک برنامه تحقیقاتی در جنوبگان شرکت کنند و در آنجا به جستجو و مطالعه شهاب سنگ بپردازند. من به ایشان گفتم که منتظر پایان سر ایشان و شنیدن ماجرای این سفر هستم. در اسفند ماه ایشان به من پیام دادند که سفرشان پایان یافته و آماده مصاحبه هستند و بلاخره دربعد ازظهر 8 اسفند 1398 این مصاحبه بصورت اینترنتی و ازراه دور از بروکسل و تهران انجام شد. شرح کامل این سفر و همچنین توضیحاتی در مورد علم زمین شناسی و مطالعه شهاب سنگ ها را اززبان آقای دکتر حامد پورخرسندی در قالب پادکست موجود در این مقاله میتوانید دانلود و گوش کنید.

امیدوارم با همکاری پژوهشگران و دانشمندانی همچون ایشان شاهد حضور علمی ایران در جنوبگان باشیم. لطفا در قسمت دیدگاه نظر و پیشنهاد خودتان را برای من بنویسید. همچنین برای ارتباط با آقای دکتر حامد پورخرسندی میتوانید سوالهای خودتان را در بخش دیدگاه مطرح کنید. عکس های مربوط به این سفر نیز در ادامه مشاهده میکنید این عکس ها و شرح آنها توسط آقای حامد پورخرسندی تهیه شده اند.

ممنون که این مقاله پادکست را مطالعه میکنید و گوش میدهید. من محمود قیم اشرفی دانشجوی دکتری تخصصی زیست شناسی دریا و عضو برنامه جامع جنوبگان ایران این مقاله که نهمین مقاله سایت ایران آنتارکتیک است را به تمامی علاقه مندان به علوم جنوبگان تقدیم میکنم.

 

 

 

گزارش تصویری

با سپاس

محمود قیم اشرفی

دانشجوی دکتری زیست شناسی دریا

عضو برنامه جامع جنوبگان ایران