دقیقاً یادم نیست چه سالی بود ولی فکر کنم حدود سالهای 88 یا 89 بود و من دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علوم و تحقیقات تهران بودم. پایان نامه خودم را انجام داده بودم و چون کارم خوب بود در دانشگاه به بقیه دانشجوها کمک میکردم و در کلاسهای آزمایشگاه زیست شناسی سلولی و ملکولی و جانورشناسی به استاد راهنمای خودم خانم دکتر پرگل قوام مصطفوی کمک میکردم. در کل کارم در گروه زیست شناسی دریا و دانشکده علوم و فنون دریایی خوب بود. هم اکنون این گروه و دانشکده در دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست ادغام شده است.

خانم دکتر مصطفوی به من خیلی لطف داشتند و همیشه من را تشویق میکردند. یک روز خانم دکتر مصطفوی که مدیر گروه هم بودند به من گفتند که یکی از اساتید مدعو گروه به نام آقای دکتر نواییان که ریاست موزه دارآباد را به تازگی به دست گرفته اند درخواست داده اند که یکی از دانشجوهای زیست شناسی دریا برای کار از طرف دانشگاه به موزه دارآباد معرفی بشوند.

من اولین بار زمانی که در دانشگاه شهید بهشتی دانشجوی کارشناسی بودم در قالب اردو یک روزه دانشجویی به موزه دارآباد رفته بودم یعنی حدود سال 82 یا 83  و خیلی از نمونه های تاکسی درمی شده موزه خوشم آمد و حتی از همه نمونه ها عکس هم تهیه کردم. ریاست موزه در آن موقع آقای تاجبخش بودند. در دوره کارشناسی از آنجا که عضو انجمن علمی گروه زیست شناسی بودم تحت تاثیر از این بازدید دوره آموزش تاکسیردمی پرندگان را راه انداختم و خودم در همین دوره تاکسی درمی یاد گرفتم.

با این شناختی که از موزه داشتم و شناخت علاقه خودم شماره آقای دکتر نواییان را گرفتم و با ایشان قرار ملاقات گذاشتم. دکتر نواییان فردی جوان و علمی بودند و برای گسترش کارهای موزه بسیار با انگیزه بودند. در جلسه اول دیدار، دوستی ما با ایشان شکل گرفت و تا امروز ادامه دارد.

در آن زمان من در چند دبیرستان منطقه 3 و 1 و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق تدریس میکردم. به آقای دکتر نواییان گفتم وقت کار تمام وقت ندارم ولی درقالب مشاور و کار پروژه ای میتوانم با موزه همکاری کنم که همین هم شد.

حضور من در موزه دارآباد در این سالها علاوه بر کارهای علمی باعث شد که دوستان خوبی پیدا کنم. یکی از این افراد جناب آقای مهندس چیذری هستند. ایشان زمین شناس و طبیعت گرد هستند. بسیار انسان آرام و دوست داشتنی هستند. زمانی که من نگارش مقالات و تحقیق در موضوع جنوبگان را آغاز کردم در مورد مقاله اول خودم به نام “آنتارکتیک چیست؟ آنتارکتیکا کجاست؟” با ایشان صحبت کردم.

آقای مهندس چیذری علاوه بر مسئولیت در موزه دارآباد، ریاست مرکز علوم و ستاره شناسی تهران را نیز برعهده دارند. از مطالبی که در مورد حضور ناسا و فضانوردان در جنوبگان در آن مقاله نوشته بودم، خوششان آمد و به من پیشنهاد کردند تا این مطالب را درقالب یک سخنرانی ارائه کنم. از آنجا که این پیشنهاد در راستای هدف ترویج علم جنوبگان من بود آن را پذیرفتم.

چند ماهی از زمان گفتگوی من و آقای مهندس چیذری میگذشت که خانم کوشکی با من تماس گرفتند. ایشان کارشناس باشگاه نجوم مرکز علوم و ستاره شناسی تهران هستند. گفتند که در تاریخ 6 آذر 98، نود و دومین نشست ماهانه باشگاه نجوم مرکز علوم و ستاره شناسی تهران برگزار خواهد شد و از من خواستند تا یک عنوان برای سخنرانی در این نشست ارائه کنم. عنوانی که برای این سخنرانی پیشنهاد کردم ” جایگاه علوم فضایی و نجوم در برنامه جنوبگان ایران” بود.

تا روز نشست یک هفته زمان داشتم تا متن سخرانی خودم را آماده کنم و یک پاورپوینت درست کنم. مطلب تقریباً آماده بود ولی به عکس های جدیدتری برای پاورپوینت احتیاج داشتم. ولی همان روزی که خانم کوشکی با من تماس گرفته بودند یک روز بود که به علت امنیت کشور دست رسی به اینترنت قطع شده بود و من حتی به عکس های سایت خودم هم دست رسی نداشتم.

چند تایی عکس و مطلب در لبتاپ و کامپیوتر دفترکارم داشتم ولی کافی نبود. کم کم داشتم فکر میکردم به روش سنتی و با تخته سیاه و گچ سخنرانی کنم. با خودم فکر میکردم رسم نقشه جهان و جنوبگان روی تخته سیاه با چند گچ رنگی چقدر وقت لازم دارد.

یاد اساتید دوره کارشناسی خودم در دانشگاه شهید بهشتی افتادم که چقدر برای رسم شکل جانوران و آناتومی آنها روی تخته های سبز دانشگاه زحمت میکشیدند.

چقدر زود تکنولوژی وارد زندگی ما شد و سبک زندگی و کار ما را عوض کرد. و حالا که از ما گرفته شد چقدر بیشتر سخت است. در نهایت تصمیم گرفتم بدون شکل و پاورپوینت و با تصویر سازی ذهنی سخنرانی کنم. ولی وضع به همین شکل نماند و دو روز مانده به روز نشست اینترنت وای فای وصل شد. ولی من در دفتر کارم از اینترنت وایمکس استفاده میکنم و جای خوشبختی بود که دو سال پیش برای اینترنت خانه وای فای مخابرات را انتخاب کرده بودم.

همسرم خانم دکتر نبوی که در خانه بود در این دو روز برای من سرچ میکرد و مطالبی که پیدا میکرد را تلفنی به من اطلاع میداد و از آنجا که کار عقب بود زحمت ترجمه آنها را هم کشید. در این دو شب باقی مانده به نشست، شبها با استفاده از اینترنت خانه پاورپوینت مناسبی آماده کردم. گاهی برخی کارهای ساده چقدر با دشواری انجام میشوند.

روز چهارشنبه به اتفاق همسرم به مرکز علوم و ستاره شناسی رفتیم سخنرانی من ساعت 17 و نیم بود و ما یک ساعتی زود رسیدیم. به علت آلودگی هوا مدارس تعطیل شده بود و خیابان ها خلوت بود. مه سیاه غلیظ در راه، برج میلاد و کوه های تهران را مخفی کرده بود. با این که روز دلپذیری نبود ولی ساختمان مرکز علوم و ستاره شناسی در وسط حیاط با درخت ها و فضای سبز در محله دزاشیب تهران زیبا و دلنشین بود.

همسرم از عدد پی که کل دیوار را پوشانده بود فیلم گرفت چون در یک عکس نمیگنجید. روی دیوار نوشته بود که این عدد به پیشنهاد مهندس احمد دالکی پدر علوم نجوم آماتور ایران بر دیوار نقش گرفته است.

آقای دالکی را ما همه از طریق برنامه آسمان شب تلوزیون میشناسیم. وقتی تاریخچه مرکز علوم و ستاره شناسی را که در ورودی آن نصب کرده بودند را خواندم متوجه شدم که آقای مهندس احمد دالکی این مرکز را تاسیس کرده اند. در ویکی پدیا میتوانید بیشتر با ایشان آشنا شوید.

نشست با کمی تاخیر آغاز شد. خانم کوشکی توضیح دادند به علت نبود اینترنت تبلیغات برای این نشست انجام نشده و عده کمی در جلسه حاضر بودند. این افراد هم از آنجا شرکت کرده بودند که نشست های مرکز در اولین چهارشنبه هر ماه برگزار میشود و این یک قرار کلی است.

حدود 30 نفر در نشست بودند. ابتدا آقای امیر محمد یاوری اخبار نجومی ماه را تا جایی که اینترنت در ماه گذشته بود قرائت کردند. بعد نوبت من بود. خانم کوشکی داشتند من را معرفی میکردند و من به ساعت موبایلم نگاه کردم و با پیام هایی که درآن لحظه به گوشی من آمد متوجه شدم که اینترنت وصل شده است. مثل این که اینترنت فقط با سخنرانی من مشکل داشت.

در سخنرانی ابتدا به معرفی جنوبگان پرداختم و مطالب کلی را عنوان کردم و سپس به معرفی کمیته علمی تحقیقات جنوبگان و مرکز ملی تحقیقات جنوبگان ایران پرداختم. درمورد برنامه جامع جنوبگان ایران و اهمیت حضور ایران در جنوبگان صحبت کردم. سخنرانی من بارها توسط افراد سوال کننده قطع میشد. از آنجا که جمع کوچک بود و علاقه مند من هم به سوال ها پاسخ میدادم.

عمده مطالبی که تا اینجا مطرح شد همان مطالبی بود که در مقالات 1 تا 4 مجله آنلاین ایران جنوبگان قبلا گفته بودم و در نشست بصورت مقدمه ارائه کردم. همسرم خانم دکتر نبوی روز قبل از سخنرانی یک پیشنهاد بسیار عالی برای سخنرانی من داشتند که برای جذب توجه شنوندگان از همین روش استفاده کردم. از حاضرین پرسیدم به نظر شما که در علم نجوم سر رشته دارید بهترین جا برای تاسیس رصد خانه کجاست؟

این سوال را به گونه ای مطرح کردم که واقعا سوال من به عنوان یک زیست شناس و فرد بی اطلاع درمورد نجوم است. میخواستم همه باور کنند که من اطلاعاتی در مورد نجوم ندارم و در بحث من شرکت کنند. هر کس پاسخی میداد و کامل ترین پاسخ متعلق به آقای وکیلی کارشناس مرکز علوم و ستاره شناسی و مسئول باشگاه نجوم و دانش آموخته کیهان شناسی بود.

آقای وکیلی گفتند که بهترین مکان برای رصد آسمان و تاسیس رصدخانه جایی است که دارای شرایط زیر باشد: محل خشک باشد و رطوبت هوا حداقل باشد، شرایط جوی پایدار داشته باشد، مرتفع باشد، آلودگی نوری نباشد و سرد باشد. با تشکر از صحبت های آقای وکیلی که خیلی کامل و جامع بود به ایشان گفتم شما به جای این توضیحات میتوانستید در یک کلمه بگویید آنجا جنوبگان باشد.

جنوبگان تمام شرایط ذکر شده را دارد و بهترین مکان برای رصد آسمان است. جنوبگان خشک ترین مکان جهان است و رطوبت آن از بیابان های آفریقا و ایران کمتر است و تقریباً هیچگاه بارش و ابر ندارد. برای توضیح این مطلب از تصویر بادهای غالب کره زمین استفاده کردم.

بادهایی که در مدار 60 درجه شمالی و 60 درجه جنوبی از سطح زمین سعود می کنند و با سرد شدن در لایه های بالایی باعث بارندگی در مدارهای 60 میشوند و در مدار نود درجه شمالی و نود درجه جنوبی یعنی در قطب شمال و قطب جنوب دوباره نزول کرده و اندک رطوبت موجود در هوا را جذب میکنند و در سطح زمین به سمت مدار 60 درجه میوزند در نتیجه خشک ترین بیابان جهان را در شمالگان و جنوبگان ایجاد میکنند. در جهان جایی خشک تر از قطب جنوب نمیتوانید پیدا کنید.

در مورد پایداری شرایط جوی در جنوبگان در زمان پایان زمستان و آغاز تابستان بادهای کاتاباتیک با سرعت 320 کیلومتر بر ساعت در جنوبگان میوزند که نشانه آغاز تابستان و سلطه دوباره خورشید به این قاره است ولی در طول زمستان و تابستان هوا بسیار پایدار است. اصولاً ناپایداری هوا در مناطق دیگر مثل کویر مرکزی ایران به علت گرمای روز و سرمای شب ایجاد میشود. گرما و سرما مراکز کم فشارو پرفشار را ایجاد میکند که عامل اصلی تولید باد است. ولی در جنوبگان اختلافات دمایی زیاد نیست و در طول زمستان و تابستان دما همواره ثابت است به همین علت هوا پایدار است.

در مورد ارتفاع بیشتر منطقه جنوبگان با قاره جنوبگان پوشیده شده است و قطب جنوب در مدار 90 درجه جنوبی دارای ارتفاع 2400 متری است، در همین مکان بیس آمریکایی اسکات-آمونسن دارای یک رصد خانه نیز میباشد. همچنین وستوک یکی از مرتفع ترین مکانها در قاره جنوبگان است که ارتفاع 3770 متر دارد. در این مکان روسیه بیس وستوک را تاسیس کرده است. وستوک هارش ترین شرایط را در جنوبگان دارد. دمای منفی 89 درجه در زمستان در همین بیس ثبت شده است که سرد ترین دمای ثبت شده در جهان است.

همچنین این مکان دوردست ترین مکان در جنوبگان است. به این معنی که فاصله ای که از نزدیک ترین ساحل باید طی کنید تا به وستوک برسید از فاصله ساحل تا قطب جنوب و هر نقطه دیگری در قاره جنوبگان بیشتر است.

همچنین یک رصد خانه متعلق به اروپا در Dome C با ارتفاع 3270 متری و یک رصد خانه متعلق به ژاپن در Dome F با ارتفاع 3035 متر و رصد خانه دیگری متعلق به چین در Dome A با ارتفاع 4093 وجود دارد. در نجوم ارتفاع از این جهت اهمیت دارد که با کمتر بودن حجم هوای بالای سر رصد خانه امکان عبور نور اجرام آسمانی و مشاهده آن بدون مداخله اتمسفر بیشتر است. همان عاملی که باعث میشود ستاره ها چشمک بزنند.

در مورد آلودگی نوری، جنوبگان تنها قاره خالی از سکنه است تا کنون هیچ انسانی این قاره را برای سکونت انتخاب نکرده است. تنها ساکنین موقت جنوبگان در تابستان همان 5000 نفر محقق و کارکنان بیس ها و 700 نفر در زمستان هستند. در مورد این موضوع در مقاله چهارم با عنوان در جنوبگان چه میگذرد کامل شرح داده شده است. در مورد اسکیمو ها سوال شد که گفتم آنها مردمانی هستند که برای نگهداری از گله های گوزن خودشان به مدارهای بالایی شمالگان میروند و در جنوبگان تاکنون هیچ انسانی ساکن نشده است. بنابراین این مکان بخصوص در زمستان آرامترین مکان دنیا است و آلودگی نوری برای آن تعریف نشده است. شب طولانی زمستان فرصت نگاه کردن بی وقفه به آسمان را میدهد. در اول بهار و اول پاییز نیز مثل بقیه کره زمین 12 ساعت شب برای رصد آسمان مناسب است.

همچنین پدیده شفق قطبی که از یونیزه شدن بادهای خورشیدی رخ میدهد یکی دیگر از پدیده های قابل رویت در زمستان جنوبگان و قطب جنوب است. در مورد سرما هم که آقای وکیلی آن را از الزامات مکان رصد خانه عنوان کردم دیگر لازم به توضیح نیست که سردترین مکان کره زمین در جنوبگان قرار دارد. سرما از نظر پایداری هوا و به حداقل رساندن رطوبت هوا الزامی است.

مطالبی که تا اینجا ارائه شد باعث شگفتی همه شد و چند نفری عنوان کردند که تاکنون هیچ یک از این مسائل را نشنیده بودند و مطلب کاملا جدید است. آقای وکیلی که خیلی علاقه مند شده بودند گفتند چرا ما در جنوبگان رصد خانه نمیزنم، البته این سوال را از خود و با صدای بلند گفتند.

در ادامه درمورد حضور ناسا در جنوبگان و آزمایش هایی که بر روی فضانوردان و مریخ نوردان در جنوبگان انجام میدهد گفتم. شبیه ترین مکان به مریخ در زمین صحرای مک مودو در جنوبگان است. شرایط سخت و عدم حضور نور در زمستان حس زندگی در خارج از کره زمین را برای فضانوردان تداعی میکند و مطالعات بیماری و روانشناسی بر روی فیزیولوژی و ذهن فضانوردان و مریخنوردان در جنوبگان انجام میشود. ایران هم وارد بازی فضایی شده است و برای ادامه بازی حتمی باید در جنوبگان حاضر باشد.

همچنین جنوبگان بهترین مکان برای جمع آوری شهاب سنگ است. شهاب سنگ هایی که در جنوبگان فرود میایند در سطح یخ به راحتی قابل شناسایی هستند. همچنین هوای سرد و پایدار جنوبگان باعث حفاظت از این سنگ ها و جلوگیری از فرسایش آنها میشود. در جنوبگان شهاب سنگ های قدیمی یافته اند که سالها  پیش به زمین آمده اند و سالم باقی مانده اند. مثل این است که نمونه ها را در فریزر منفی 70 دانشگاه نگهداری کرده باشید.

بنابراین نجوم و علوم فضایی ایران یکی از بخش های اصلی برنامه جامع جنوبگان ایران باید باشند و برای این منظور جامعه علمی نجوم و علوم فضایی باید فعالیت خود را آغاز کنند. آقای وکیلی از من خواستند که ارتباط خودم را با مرکز علوم و ستاره شناسی و باشگاه نجوم حفظ کنم و به ترویج علوم جنوبگان و نجوم بپردازم.

بعد از سخنرانی من، آقای علیرضا خنجری مبتکر طرح آموزه های علمی با برند دانشپز و برنده جایزه ترویج علم ایران سخنرانی کردند. عنوان سخنرانی ایشان دستور پخت مطالب علمی به روش دانشپز بود، ایشان مطالب علمی را با زبان ساده که قابل فهم همه باشد را در تلوزیون و رادیو ارائه میکنند. پس از پایان نشست ایشان گفتند که به موضوع جنوبگان علاقه مند شده اند و  از من برای حضور در برنامه موتور جستجو شبکه چهارم سیما به مجری گری آقای صفاریان پور دعوت کردند. همچنین قرار شد چند پادکست در مورد جنوبگان تولید کنیم. که اگر انجام شد حتمی در مجله آنلاین ایران آنتارکتیک به اطلاع شما خواهم رساند.

از آقای چیذری عزیز بابت دعوتشان تشکر میکنم همچنین از خانم کوشکی و آقای وکیلی برای زحماتی که در باشگاه نجوم میکشند نیز تشکر میکنم. از همسرم خانم دکتر نبوی تشکر میکنم بابت کمکهاشون و ممنون از همه افرادی که به جلسه سخنرانی من آمدند و ممنون از شما که این گزارش را مطالعه کردید. من محمود قیم اشرفی دانشجوی دکتری زیست شناسی دریا و پژوهشگر و ترویج دهنده علوم جنوبگان و عضو برنامه جامع جنوبگان ایران این مقاله را تقدیم شما کردم. در ادامه عکس های مربوط به این نشست و همچنین فایل صوتی سخنرانی و فایل پاورپوینت را میتوانید مشاهده کنید.

 

 

گزارش تصویری نود و دومین نشست ماهانه باشگاه نجوم- مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

پوستر نود و دومین نشست ماهانه باشگاه نجوم- مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

پوستر دوم نود و دومین نشست ماهانه باشگاه نجوم- مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

محوطه مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

 سخنرانی با موضوع جایگاه علوم فضایی و نجوم در برنامه جنوبگان ایران

آقای علیرضا خنجری به زبان ساده و طنز مطالب علمی را آموزش میدهند

آقای مهندس  امیرحسین چیذری ریاست محترم مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
عکس خیشانداز خانم کوشکی در اتاق لیزر مرکز علوم و ستاره شناسی تهران- پینوشت: آلودگی هوا باعث کنسل شدن برنامه رصد آسمان شب شد و ما برای این که کسل نشویم به تماشای لیزرشو نشستیم.

 

برخی از عکس های پاورپوینت برای فهم متن گزارش

بادهایی که در مدار 60 درجه شمالی و 60 درجه جنوبی از سطح زمین سعود می کنند و با سرد شدن در لایه های بالایی باعث بارندگی در مدارهای 60 میشوند و در مدار نود درجه شمالی و نود درجه جنوبی یعنی در قطب شمال و قطب جنوب دوباره نزول کرده و اندک رطوبت موجود در هوا را جذب میکنند و در سطح زمین به سمت مدار 60 درجه میوزند در نتیجه خشک ترین بیابان جهان را در شمالگان و جنوبگان ایجاد میکنند. در جهان جایی خشک تر از قطب جنوب نمیتوانید پیدا کنید.

دره خشک مک-موردو در جنوبگان

 

نقشه ارتفاعات جنوبگان

Site assessment instruments at Dome C

Concordia station at dome c –  بیس اتحادیه اروپا در 3270 متری

Kunlun Station

Kunlun station at dome A- بیس چین در ارتفاع 4093 متری

رصد خانه  Kunlun station at dome A- بیس چین در ارتفاع 4093 متری

ドームふじ基地

fuji station at dome f- بیس ژاپن در ارتفاع 3035 متری

بیس اسکات-آمونسن تنها بیس موجود در قطب جنوب است که متعلق به کشور آمریکا میباشد و یک رصدخانه در ارتفاع 2400 متری دارد.  این تلسکوپ  از آسمان صاف قطب جنوب برای جستجوی شواهدی از انرژی تاریک در میان خوشه های کهکشان استفاده میکنند.
Wait, why are you in Antarctica? در بیس مک موردو بالن هایی که از نایلون نازک ساخته شده اند را با گاز اندک پرکده و این بالن با جریان باد جنوبگان به لایه های بالایی جو میرود و با کاهش فشار هوا پر میشود. برای مطالعه اتمسفر و سنجش از دور و همچنین مطالعات فضایی و نجوم از این روش استفاده میشود.

NASA impression of a long-duration superpressure balloon at float height

به منظور کاهش مداخله های اتمسفری برخی از ستاره شناسان از بالن استفاده می کنند تا ابزارهای خود را 35 هزار پا به هوا بفرستند. این روش ایده آل برای قطب جنوب است. بادهای جنوبگان بالن را بطور یکنواخت و قابل پیش بینی در اطراف جنوبگان و قطب جنوب حرکت میدهد.
تصویر مرتبط
جنوبگان بهترین مکان برای جمع آوری شهاب سنگ است. شهاب سنگ هایی که در جنوبگان فرود میایند در سطح یخ به راحتی قابل شناسایی هستند. هوای سرد و پایدار جنوبگان باعث حفاظت از این سنگ ها و جلوگیری از فرسایش آنها میشود. در جنوبگان شهاب سنگ های قدیمی یافته اند که سالها  پیش به زمین آمده اند و سالم باقی مانده اند. مثل این است که نمونه ها را در فریزر منفی 70 دانشگاه نگهداری کرده باشید.

حضور ناسا در جنوبگان و آزمایش هایی که بر روی فضانوردان و مریخ نوردان در جنوبگان انجام میدهد

شبیه ترین مکان به مریخ در زمین صحرای مک مودو در جنوبگان است. شرایط سخت و عدم حضور نور در زمستان حس زندگی در خارج از کره زمین را برای فضانوردان تداعی میکند و مطالعات بیماری و روانشناسی بر روی فیزیولوژی و ذهن فضانوردان و مریخنوردان در جنوبگان انجام میشود.

اولین کپسول فضایی ایران به منظور فرستادن اولین فضانورد ایرانی به فضا. ایران وارد بازی فضایی شده است و برای ادامه بازی حتمی باید در جنوبگان حاضر باشد.

 

 

 

فایل پاورپوینت سخنرانی را از اینجا میتوانید دانلود کنید

این پاورپوینت بیشتر حاوی عکس است و برای درک بهتر میتوانید این پاورپوینت را همراه متن این مقاله و پادکست آن استفاده کنید.

پاورپوینت سخنرانی جایگاه علوم فضایی و نجوم در برنامه جنوبگان ایران

از لینک بالا به سایت PicoFile  هدایت میشوید و برای دانلود فایل به نام IranAntarctic.ppsx بر روی دکمه قرمز با نام دریافت لینک دانلود بزنید و سپس دکمه دانلود فایل را بزنید تا فایل پاورپوینت دانلود شود.

فرمت این فایل Microsoft PowerPoint Slide Show میباشد اگر به فایل اصلی احتیاج دارید لطفا از طریق آدرس ایمیل زیر با من تماس بگیرید.

m.gh.ashrafi@gmail.com

 

 

 

فایل صوتی سخنرانی جایگاه علوم فضایی و نجوم در برنامه جنوبگان ایران

 

دانلود فایل صوتی سخنرانی

 

فایل صوتی سخنرانی جایگاه علوم فضایی و نجوم در برنامه جنوبگان ایران